გაკვეთილის თემა
|
როგორ
შეიქმნა ელინისტური ეპოქა
|
||||||||||||||||||||||||||||
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
საბაზო მე-7 კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||||
3. ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ისტორია: ნ.ბიძინაშვილი
|
||||||||||||||||||||||||||||
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
|||||||||||||||||||||||||||||
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
|
ისტორია : მოსწავლეებმა
1)გაანალიზონ ბერძნული კულტურის მახლობელ აღმოსავლეთში
გავრცელების მიზეზები
2) )იმუშაონ ძვ.წ. 4 საუკუნის რუკაზე და
განსაზღვრონ მაკედონიის და სპარსეთის
იმპერიის საზღვრები
3) გამოიყენონ წინარე ცოდნა მაკედონიის სამეფოს/ფილიპე მაკედონელის შესახებ ტესტური დავალებების შესრულების დროს
4) დროის ხაზზე აღნიშნონ ფილიპე
მეორის და ალ.მაკედონელის პოლიტიკური მოღვაწეობის მნიშვნელოვანი თარიღები
5) იმუშაონ ძვ.წ. 4-1 სს რუკაზე და გაანალიზონ
ის ცვლილებები რაც მოხვდა მსოფლიო ისტორიაში ალ.მაკედონელის დაპყრობების შედეგად
|
||||||||||||||||||||||||||||
7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ისტ.VII.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან.
ინდივიდუალურად ან კლასში ჯგუფური მუშაობისას დროის ხაზზე
(სკალაზე) აღნიშნავს ისტორიულ თარიღებს ან ისტორიულ პერიოდებს;
ისტ.VII. 2. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს სხვადასხვა ქვეყნის, ისტორიულ-ეთნოგრაფიული მხარისა და
გეოგრაფიული ობიექტის მდებარეობა რუკაზე.
•შესაბამისი ეპოქის ისტორიულ რუკაზე
შემოხაზავს ცალკეული სახელმწიფოების
საზღვრებს და აჩვენებს მათ უმნიშვნელოვანეს კულტურულ-პოლიტიკურ ცენტრებს;
•რუკის დახმარებით მსჯელობს მსოფლიო ისტორიის
ძირითად მოვლენებზე;
ისტ.VII.5. მოსწავლეს შეუძლია ახსნას, თუ რა გავლენას ახდენს ბუნებრივი პირობები დასახლების ტიპებზე, საზოგადოების ტრადიციებსა და მეურნეობის განვითარებაზე.
აკვირდება არქეოლოგიურ და ეთნოგრაფიულ (სახელმძღვანელოში მოცემულ ან ინტერნეტით მოძიებულ) მასალას და პასუხობს შეკითხვას – რა
საქმიანობას ეწეოდა ხალხი, რომელსაც ეს ნივთები (სამოსახლო) ეკუთვნოდა;
|
||||||||||||||||||||||||||||
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
1.მასწავლებელი
ესალმება მოსწავლეებს და აცნობებს საგაკვეთილო თემას , განმარტავს შეფასების ფორმას
(5წ)
2.მასწავლებელი
აჩვენებს მოსწავლეებს სლაიდებს და
განმარტავს ელინისტური კულტურის ცნებას , დამახასიათებელ
ნიშან-თვისებებს. (5წ)
3.მასწავლებელი
აჩვენებს მოსწავლეებს ძვ.წ. 5-4 სს მახლობელი აღმოსავლეთის რუკას და სთხოვს მათ
გაიხსენონ რომელი სახელმწიფოებები დაუპირისპირდნენ ერთმანეთს ამ პერიოდში , ვინ მართავდა
ამ სახელმწიფოებებს (5წ)
4.მასწავლებელი
ამახვილებს მოსწავლეების ყურადღებას ფილიპე მეორე მაკედონელზე და სთავაზობს
რამდენიმე ტესტურ დავალებას , რომ მოსწავლეებმა შეამოწმონ თავისი ცოდნა ძვ.წ. 4
საუკუნის მაკედონიის სამეფოს შესახებ და ფილიპე მაკედონელის რეფორმების შესახებ (10წ)
5.მასწავლებელი
,ისტორიულ რუკაზე აჩვენებს მოსწავლეებს ალ.მაკედონელის მნიშვნელოვან ბრძოლებს ,
მისი იმპერიის საზღვრებს და სთხოვს მოსწავლეებს იმსჯელონ როგორ იმოქმედებდ
მაკედონიის სამეფოს და აქემენიანთა სპარსეთის იმპერიის პოლიტიკური გაერთიანება
ამ ქვეყნების კულტურაზე (7წ)
6.მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს იმუშაონ დროის ხაზზე და ქრონოლოგიური თანამიმდევრობით
დაალაგონ ფილიპე მეორე მაკედონელის და ალექსანდრე მაკედონელის პოლიტიკური
მოღვაწეობის მნიშვნელოვანი თარიღები (8წ)
7.მასწავლებელი
აჯამებს გაკვეთილს, აფასებს მოსწავლეებს და აძლევს მოსწავლეებს საშინაო დავალებას (5წ)
|
||||||||||||||||||||||||||||
9. შეფასება
|
გაკვეთილზე ჩართულობა
რუკაზე
მუშაობა
|
||||||||||||||||||||||||||||
10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
v კომპიუტერი, პროექტორი
v ისტორიის
სახელმძღვანელო მე-7 კლასი
v ფოტო მასალა
v ისტორიული
რუკები
|
понедельник, 16 декабря 2013 г.
16.12.2013 ისტორია/ 7ა კლასი
вторник, 22 октября 2013 г.
უძველესი ქართული სახელმწიფოებები : დიაოხი და კოლხა
მითითებულ ლინკზე იხილეთ გაკვეთილის ფოტო მასალა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
უძველესი ქართული
სახელმწიფოებები : დიაოხი და კოლხა
|
ინტეგრირებული საგნები,
მასწავლებლის /ებისსახელი, გვარი
|
ისტორია: ნ.ბიძინაშვილი
საინფორმაციო
მენეჯერი: ხ.ციხელაშვილი
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო მე-11 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა - 26 განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები არ გვყავს.
|
გაკვეთილისმნიშვნელობა /აქტუალობა
|
მოსწავლეები იმუშავებენ ინტერნეტ
საიტზე www.edmondo.com , რომელიც
წარმოადგენს ინოვაციას. მოსწავლეები
შეძლებენ საიტზე მასწავლებლის მიერ
გამოგზავნილ ტესტების შესრულებას, იმისთვის
რომ შეაფასონ თავისი ცოდნა უძველესი ქართული სახელმწიფოებების :
დიაოხას და კოლხას შესახებ
|
მიზნები და შედეგები
|
ისტორია : მოსწავლეები
·
ელექტრონული ტესტური დავალებით შეამოწმებენ თავის
ფაქტობრივ ცოდნას უძველესი ქართული სახელმწიფოებების : დიაოხას და კოლხას
შესახებ
·
გაანალიზებენ , ლოგიკურად იმსჯელებენ და
არგუმენტირებულ პასუხს გასცემენ მასწავლებლის მიერ ძვ.წ. IX-VIII სს რუკაზე და არტეფაქტებზე დასმულ კითხვებზე
·
ლოგიკურად დააკავშირებენ მასწავლებლის მიერ
მითითებულ მეფეებს ჩამოთვლილ სახელმწიფოებებთან
ისტ: მოსწავლეები
გაეცნობიან ახალ საიტს www.edmondo.com.
გაივლიან რეგისტრაციას და შეძლევენ საიტზე
ნავიგაციას.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულიმოთხოვნებ ი /სტანდარტებ ი
|
ისტ. XI.5. მოსწავლეს შეუძლია საქართველოსა და მსოფლიოში საშინაო და
საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.
·
ირჩევს რომელიმე კონკრეტულ ეპოქას, გამოყოფს
იმ პერიოდის მსოფლიო სახელმწიფოს (სახელმწიფოების) ინტერესებს. განსაზღვრავს ქართული სახელმწიფოს (სახელმწიფოების)
ადგილსა და როლს ამ კონკრეტულ ეპოქასთან
მიმართებით
ის ტექნ. მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვის და ორგანიზების დროს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ისტორია
:
იციან ახლო აღმოსავლეთის უძველესი სახელმწიფოებების
: ურარტუს, ასურეთის , დიაოხის, კოლხას, მიდიის, ბაბილონის სამეფოების და
სკვითების და კიმერიელების პოლიტიკური ისტორია , სოციალური და კულტურული წყობა
ისტ:
Google-ს საძიებო სისტემის გამოყენება, ელ. ფოსტა, ინტერნეტში მუშაობის
უნარ-ჩვევვები.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა - 45 წ
ორგანიზაციაული
საკითხები- 2 წთ
აქტივობა 1(8წ)
მასწავლებლის
მიერ მომზადებული სლაიდ შოუს გამოყენებით EDMODO-ს პროგრამის გაცნობა და საჭიროების
განსაზღვრა
აქტივობა 2(10წ)
ისტ-ის
მენეჯერის ხელმძღვანელობით მოსწავლეები შედიან საიტზე www.edmondo.com ახორციელებენ რეგისტრაციას. ისტორიის
მასწავლებელი აწვდის მოსწავლეებს ჯგუფის კოდს. მოსწავლეები ერთიანდებიან ერთი
კლასის ჯგუფში. რეგისტრაციის დასრულების
შემდეგ მასწავლებელი ხურავს ჯგუფს. მასწავლებელი
აწვდის ინსტრუქციას , როგორ უნდა შეასრულონ ონლაინ ტესტი. ისტ-ის
მენეჯერი ეხმარება ინდივიდუალურად მოსწავლეებს ტესტის დაწყებაში.
აქტივობა 3 (4წ)
მასწავლებელი
უგზავნის მოსწავლეებს
N 1 დავალებას : ონლაინ ტესტს , რომელშიც შესულია 20
კითხვა დიაოხას და კოლხას პოლიტიკური მოვლენების, მეფეების და მათი მეზობელი,დამპყრობელი ქვეყნების
შესახებ. ტესტში დრო თავიდანვე განსაზღვრულია. ტესტის შესასრულებლად
მოსწავლეებს ეძლევათ 4 წთ. მოსწავლეები შეუდგებიან
ტესტის შესრულებას, ყოველი კითხვა შეიცავს 4 სავარაუდო
პასუხს. მოსწავლეემ უნდა აირჩიოს ერთი და გადავიდეს შემდეგ კითხვაზე.
აქტივობა 4. (5წ)
მასწავლებელი
აჩვენებს მოსწავლეებს ონლაინ ტესტის შედეგებს მასწავლებლის გვერდზე პროექტორის გამოყენებით. მოსწავლეები
შედეგებს ასევე ხედავენ
დიაგრამების სახით
აქტივობა 5.(6წ)
მასწავლებელი
უგზავნის მოსწავლეებს N 2 დავალებას, რომლის შინაარსი განსხვავებულია
კერძოდ მოსწავლეებმა უნდა ყურადღებით დააკვირდნენ 4 ფოტო სურათებზე გამოსახულ არტეფაქტებს და რუკებს და ტესტში
დასმულ კითხვაზე გასცენ ლოგიკურად
გამართული , არგუმენტირებული პასუხი .
აქტივობა 6. (2წ)
მასწავლებელი
უგზავნის შემდეგ ტესტს. მასწავლებლის
მიერ შედგენილი თემატური ცხრილის ერთ გრაფაში შეტანილია დიაოხის,
კოლხას, ურარტუს და ასურეთის მეფეების სახელები, მეორე გრაფაში
შეუსაბამოდ მითითებულია სახელმწიფოებები. მოსწავლეებმა უნდა დაასკვნან, რომელი სახელმწიფოს მმართველი იყო კონკრეტული
მეფე და სწორი პასუხი გადაიტანოს (,,გადაათრიოს“) შესაბამის უჯრაში (2წ)
აქტივობა 7.(5წ)
მასწავლებელი
აჩვენებს მოსწავლეებს ტესტის შედეგებს მასწავლებლის ედმოდოს გვერდზე პროექტორის გამოყენებით .
აქტივობა 8.(3წ)
მოსწავლეები
edmondo-ს ფორუმზე ელექტრონული
წერილების მეშვეობით აფიქსირებენ თავის შთაბეჭდილებებს გაკვეთილის , ტესტების და დავალებების შესახებ
|
შეფასების საგანი დაპროცედურები
|
ონლაინ
ტესტის შედეგები
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
23 კოპმპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტი , არტეფაქტების
ამსახველი ფოტო მასალა , ისტორიული რუკები
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)